مکتب ملا نصرالدین این طرفها بیشتر معروف است..

(ترجمه ی مصاحبه ی استاد رحیم بقال اصغری با روزنامه ی مدنیت جمهوری آذربایجان)

مکتب ملا نصرالدین این طرفها بیشتر معروف است.. (ترجمه ی مصاحبه ی رحیم بقال اصغری با روزنامه ی مدنیت جمهوری آذربایجان)

مدنیت:رحیم بقال اصغری کاریکاتوریست آذربایجانی از اساتید شناخته شده ی کاریکاتور جهان در تبریز زندگی میکند در این زمینه این هنرمند دارای آموزشگاه هایی ست که مصاحبه ی با ایشان را تقدیم میکنیم.

آقای رحیم چگونه وارد عرصه ی کاریکاتور شدید؟

در سال 1353 در شهر تبریز متولد شده ام،کودکی ام با سختی همراه بوده،در شغلهای مختلفی کار کردم آهنگری،سبزی فروشی،مکانیکی،حمل و نقل مجلات از جمله ی این کارهاست.یک روز که آن موقع ها شاگرد مکانیک بودم روزنامه ای به نام "جوالدوز" به دستم رسید روزنامه ای فکاهی بود،تیتر روزنامه چنین بود،آلین هر آی باشیندا بیر جوالدوز (بخرید سر هر ماه یک مجله جوالدوز) وار اوندا بیر پتک بال بیر چوال دوز (در این روزنامه یک کندو عسل و یک توبره نمک موجود است).

روزنامه را خریده به خانه برگشتم اما کاریکاتورهایش به دلم ننشست چون بیشتر به تصویر سازی میمانست،10کاریکاتور کشیدم و به دفتر نشریه مراجعه کردم نویسندگان و شعرای معروفی آنجا جمع بودند،آنها از کاریکاتورهایم خوششان آمده بود و آنها را چاپ کردند علاوه بر این حق الزحمه ای هم پرداخت کردند،آن موقع من 16 سال داشتم. علوم تربیتی خواندم،32 کتابم رنگ نور به خود دیدند،در 80 جشنواره ی داخلی و بین المللی عضو هیئت داوران بودم و در 300 کتاب کارهایم چاپ شده،الان به عنوان مدیر "فکو" ایران و انجمن کارتونیست های تبریز مسئولیت دارم و مدیر موزه ی کاریکاتور آذربایجان و خانه ی کاریکاتور تبریز و همچنین مدیرسایتهایی مثل" تبریز کارتونز" هستم.در سالهای اخیر انجمن کاریکاتورمان در سطح دنیا شناخته شده،دلیل اصلی آن را اتحاد اعضای انجمن میدانم،15 سال است یکدل باهم کار میکنیم و دلیل اصلی ماندگاری ام در تبریز احترام و علاقه ی ملتم میباشد.در کنار کاریکاتور در مورد انسان نیز تدریس میکنم،4 سال قبل در همین زمینه 100 برنامه ی تلوزیونی در کانال تبریز داشتم که با استقبال خوبی از طرف بینندگان  مواجه شد.

مدت زیادی است که کاریکاتوریست های تبریزی را هدایت میکنید و در تبریز جشنواره های بین المللی برگزار میکنید چه دستاوردهایی داشته اید؟

در دو آموزشگاه آزاد هنری به نام آرسوی 42 مربی تدریس میکنند در بخش طراحی و کاریکاتور 1500 هنرجو داریم که آینده ی هنر شهر به این آموزشها بستگی دارد،ما در اصل نوه و نتیجه های ملانصرالدین هستیم مکتب ملا نصر الدین در این سوی آذربایجان بیشتر شناخته شده است.بخشی از هنرجویان اکنون تدریس میکنند .

در کشور ما حمایت دولتی از هنر کاریکاتور وجود دارد،به خاطر همین بیشتر از 20 جشنواره ی بین المللی برگزار کرده ایم.

میدانید که برگزاری مسابقات و نمایشگاهها ی بین المللی و به سر انجام رساندن آنها کار سختی است.جشنواره های بسیاری در دنیا برگزار میشوند که در دوره ی اول یا دوم خود متوقف میشود اما ما 25 سال است که این راه را ادامه داده ایم.

کاریکاتور ایران در عرصه ی بین المللی یکی از اولین جایگاهها را به خود اختصاص داده اند دلیل این چیست؟

دلایل متعددی وجود دارد یکی از آنها این است که ما مکتب هایی مثل مکتب تبریز داریم،800 سال قبل تصویرگری مثل "بهزاد" داریم.الان نیز هنرمندان متعدد زیادی داریم سایتهای کاریکاتور بین المللی وجود دارد،صدها سال تبریز سر چهارراه ابریشم بوده و بر روی پارچه های ابریشمی که از این مسیر عبور میکردند کارهای هنری صورت میگرفته است.نقش تبریز در عرصه ی تصویرگری در ایران انکار ناشدنی است.همین الان هم موزه ی کاریکاتور تبریز تنها موزه ی کاریکاتور ایران است و مرکزیت فکو ایران در شهر تبریز واقع شده است به نظر من اینها موارد مهمی هستند.

در یکی از کانال های ترکیه یک برنامه ی جالب توجه آموزش دارید در مورد آن توضیح میدهید؟

در کانال" تی آر تی اوکول"22 برنامه ضبط کرده ایم،اولش آنها تعجب میکردند که چگونه با لهجه ی ترکی آذربایجانی میخواهم درسهایی به زبان ترکی استانبولی تدریس کنم و چطور اینها درک خواهد شد،اما بعد از ضبط هر برنامه آنها خوشحال میشدند شاید برای همین انتقال راحت مفهوم 12 برنامه ی دوره ی نخست 5 بار مکررا پخش شد و برای 10 قسمت سری دوم دعوت شدم خوشحالم که با اسپانسری دانشگاه بیزانس و از این روش آموخته هایم را با دنیا شریک شدم.

مصاحبه از: س.سلطانلی

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آمار بازدید

Google PageRank Checker